Za ženskou nadváhu mohou i šampóny na vlasy

12. července 2011 v 23:54 | Mrs.Lissa |  co me zaujalo

Za ženskou nadváhu mohou i šampóny na vlasy

Možná si myslíte, že je to jen hloupý vtip, nicméně američtí vědci jsou skutečně přesvědčeni, že lidskou váhu mohou ovlivnit nejrůznější šampóny na vlasy i mýdla, tedy lépe řečeno chemikálie v nich obsažené.

Podle lékařů z Mount Sinai Medical Center v New Yorku ftaláty obsažené v 70 % šampónů, mýdel a další kosmetiky lze považovat za tzv. endokrinní disruptory (syntetické látky zasahující do endokrinních dějů a regulací, které mnozí vědci obviňují z karcinogenního či neurotoxického vlivu na lidský organismus), a je dobré se jim raději vyhnout. Tedy přestat tyto výrobky kupovat.
Jejich výzkum jen ověřil předchozí zjištění jiných vědců, že chemikálie mohou způsobit poškození systému, jenž přirozeně řídí tělesnou hmotnost. Jde o to, že endokrinní disruptory mohou napodobovat účinky hormonů a ovlivňovat tak výkon žláz s vnitřní sekrecí, které hormony produkují.
Vědci také varují před Bisfenolem A - látkou přítomnou v mnoha nádobách na potraviny či vodu, včetně kojeneckých lahví.

Tajemné chemické kalorie

Pediatrička Maida Galvezová, která se podílela na studii 330 dětí z východního Harlemu (čtvrti v New Yorku) zaznamenala vliv těchto endokrinních disruptorů na poměr mezi velikostí hrudníku a váhou dítěte. Podle ní, pokud vědci zjistí přesnou souvislost mezi těmito látkami a růstem či celkovým lidským vývojem, bude snazší nalézt řešení, jak se těmto látkám vyhnout.
Vědci z University of Stirling ve Skotsku dokonce Bisfenol A a ftaláty nazývají chemickými kaloriemi. Podle nich za vysoký počet obézních lidí ve světě může právě používání syntetických organických i anorganických chemikálií.
V každém případě většina vědců z celého světa se shodla na tom, že výzkum vlivu endokrinních disruptorů na obezitu je pouze ve svých začátcích.
zdroj:Novinky
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama