Prý, že časem všechno bude dobré.

12. července 2011 v 16:48 | Mrs.Lissa |  vykriky do ticha
Vyšla jsem. Obloha se zahalila do temné šedi, slunce hrálo hru na schovávánou a z nebe padaly kapky vody v nezměrném množství. Chvíli jsem jen stála a zaposlouchala se do v dálce se ozývajících hromů, zadívala se na fascinující blesky a vdýchávala vůni deště. Rozevřela jsem deštník a vykročila po chodníku vstříc autobusovému nádraží. Déšť vyhnal lidi z ulic, všude jen prázdno a ticho. Blížila se sedmá hodina a já náhle cítila pocit samoty a dusivého nepochopení. Míjela jsem budovy, staré i rádoby nové. Čeho všeho jsou také stěny tichých domů svědky? Mají v sobě víc tajemství, než by se mohlo zdát. Smutek, zradu, podvody, lži, faleš i násilí. Jako pozitivní antipod tu stojí radost, láska, porozumění a okamžiky, které si chcete v paměti uchovat věčně. Denně se pohybujeme mezi nimi, denně vidí naše činy,které bychom třeba chtěli nejradší ukrým před celým světem. Slyší věci, které jsou v domělé naivitě řešené do zdánlivého prázdna.
Proto šeptám: ,,Dávej pozor na své skutky."
A tak je míjím, jeden po druhém, tiché svědky našich životů. Tu se z dálky se sílící intenzitou začne ozývat ostrý hukot sanitky. Řítí se prudce po kluzké silnici, boj o život. Tak počítej do deseti. Tik, tik, tik,... I nám bude jednou jedna patřit.
Proto říkám: ,,Smrti se nevyhneš."
Pár lidí přece jen potkávám. Deštníky pevně drží ve svých rukou a zrakem raději počítají množství dlaždiček na šedém chodníku, než aby se rozhlíželi kolem sebe. Právě se ke mně přibližuje dvojice svíracící ruku toho druhého, s úsměvem na tváři zvesela rozprávějící. Déšť jim nevadí, zdá se, že ho ani nevnímají. V očích se zračí naděje a silná víra, že své ruce takhle budou odhodlaně svírat navždy. Ale každodenní život, kde kolem sebe vidím rozchody vedle rozvod, mě donucuje zachovávat skeptickou tvář.
Proto volám: ,,Sláva utopii!"
Pomalu se do mého zorného pole dostává chmurné a osiřelé nádraží. Pár lidí tu znuděně stojí a odhodlaně odolává tvrdým kapkám vody. Loudavými kroky dojdu až k číslu osm a přidám se k té hrstce lidí. Vidím tu muže jehož obličej je tak typický pro notorického alkoholika. Rudá tvář, nevrlý výraz, obtloustlé tělo... Co ho k tomu vedlo? Svůj nevyslyšený žal a stesk utápěl v levných krabicových vínech za 30 Kč z Billy, propagujících své nejlepší ceny? Třeba jen začal přemýšlet o světě v příliš velké míře, a tak musel platit daň. Třeba jen přišel o své nejdražší tragickou nehodou. Tik. Tvůj pohled pak raději odvrátím na ženu, která by novodobou Miss skutečně býti nemohla. Řídké vlasy neurčitého odstínu hnědé barvy, nevýrazné oči, bledé, modré a nepřítomný pohled protkaný utrápeností. Pláče doma do polštářů kvůli své velikosti XXL? nenávidí pohledy do zrcadla? Každodenní komplexy a mindráky.
A tak se ptám: ,,Skutečně bude časem všechno dobré?"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama